Zimní pneumatiky - povinnost od 1.listopadu do 31.března

Zimní pneumatiky jsou povinné od 1.listopadu do 31.března. V roce 2011 byl přijat nový zákon č. 133/2011 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně paragraf §40a nazvaný „Provoz vozidel v zimním období“. Použití zimních pneumatik v tomto období je povinné v případě, že:

  • na pozemní komunikaci se nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo
  • lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. V takovém případě lze použít pouze motorové vozidlo kategorie M nebo N2 k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik.

Ze zákona jasně vyplývá, že  musíme v tomto období použít zimní pneumatiky pouze pokud se na komunikaci nachází vrstva sněhu, led nebo námraza, a nebo pouze pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám očekávat během jízdy sníh, led nebo námrazu.

Mimo vyznačené období není nutné mít zimní pneu. Zároveň to ale ani nedoporučujeme. Zimní pneumatiky jsou ze směsi, která má optimální vlastnosti do +7°C maximálně. Pokud je tepleji, pneumatika ztrácí své vlasnosti, rychleji se opotřebovává a hlavně ztrácí přilnavost k vozovce, čímž se stává nebezpečnou k provozu na pozemních komunikacích. Špatná přilnavost se většinou projeví při nebezpečných a krizových situacích v provozu, zejména při náhlém manévrování a brždění.

Jak poznat zimní pneumatiky? Většinou jsou na bočnici označeny vločkou nebo symbolem M+S (z angličtiny mud and snow = bláto a sníh). Také jsou rapidně více prořezané jednotlivé bloky dezénu, díky kterým mají na sněhu lepší záběr.

Jak vybrat zimní pneumatiky? Určitě je důležité k jakým účelům v zimě používáte váš vůz. Kolik najedete kilometrů, kde se nácházíte, jestli na horách, nebo ve městě kde se sníh vyskytuje jen zřídka. Důležité je také technický stav vozidla, zda nejsou opotřebované tlumiče atd. Dobré zimní pneumatiky neznamená drahé. Rádi vám poradíme alternativu, která uspokojí Vaši představu, a zároveň dojdeme ke kompromisu v široké nabídce na trhu. Při výběru zimních pneu Vám také více řeknou testy specializovaných společností, které se zabývají testy pneumatik několik let. V tomto případě určitě doporučujeme dát na výsledky pouze v případě, že vlastníte relativně nový vůz nebo jsou ve Vašem vozidle nainstalovány nové tlumiče. Pneumatiky na novém vozidle se chovají výrazně lépe než na vozidle s opotřebovanými tlumiči.

Je možné použít nižší index rychlosti než uvedený v TP? Tuto otázku si pokládá neustále více řidičů, jelikož sehnat zimní pneumatiky, které by odpovídaly podmínkám uvedených ve velkém technickém průkazu, zejména rychlostní index, je někdy nemožné. Dalším aspektem může být také problém v podobě neuznaného plnění pojistné události ze strany pojišťovny, která by mohla označit vozidlo za nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích nebo snížit výši pojistného plnění. Zimní pneu jsou většinou kontruovány na nižší rychlost, která je předpokládána právě v zimním období. Pneumatiky s vyšším rychlostním indexem jsou také o dost dražší, a to nutí řidiče v dnešní době sáhnout právě po levnější variantě. Podle vyhlášky 341/2002, která byla pozměněna vyhláškou 283/2009 ze dne 21.srpna 2009 je v případě použití zimních pneumatik (M+S) s nižší kategorií rychlosti, než je nejvyšší rychlost vozidla, povoleno, ale je nutné na tuto skutečnost upozornit dodatkovým označením formou nálepky, která musí být v zorném poli řidiče. Údaj na nálepce stanovuje nejvyšší přípustnou rychlost vozidla s namontovanými zimními pneumatikami, která nesmí být při provozu vozidla překročena. Upozornění formou nálepky může být nahrazeno zařízením trvale nainstalovaným ve vozidle (například palubním počítačem). Z toho tedy vyplývá, že zimní pneumatiky s nižším indexem rychlosti můžeme v zimním období použít pouze v případě, pokud označíme příslušnou nálepkou své zorné pole nebo máme ve vozidle nainstalovaný palubní počítač s informativní hláškou zimní pneu, kde se nechá většinou nastavit i rychlost, při které vás systém na toto upozorní.

Přejeme hodně ujetých kilometrů v zimním období bez nehody.